برو اول

آپنه درخواب ( علایم و راه های تشخیص و درمان )

آپنه درخواب ( علایم و راه های تشخیص و درمان )

آپنه خواب یک اختلال رایج خواب است که باعث توقف تنفس در خواب می شود .راه تنفس به طور متناوب گرفته می شود و مقدار هوایی که به ریه ها می رسد محدود می گردد.وقتی این اتفاق رخ می دهد شما یا خیلی بلند خر خر می کنید و یا صداهایی شبیه به خفه شدن در می آورید .مغز و بدن شما از اکسیژن محروم می شوند و ممکن است شما از خواب بیدار شوید .این اتفاق ممکن است چند بار در شب بیافتد یا در موارد حاد بیش از 100 بار در طول شب رخ دهد .
در بسیاری موارد آپنه یا توقف موقت تنفس در خواب به دلیل انسدادیست که عضله ای در پشت گلو ایجاد می کند .این ماهیچه وقتی شما خواب هستید در حال استراحت است .اگر شما به پشت بخوابید .نیروی جاذبه زمین باعث افتادن زبان می شود .این عمل راه تنفس را تنگ می کند ، پس مقدار هوای وارد شده به ریه ها کاهش می یابد .راه هوایی تنگ باعث خرخر کردن و لرزیدن بافت انتهای گلو هنگام تنفس می شود .
آپنه می تواند باعث شود که شما صبح ها خسته از خواب بیدار شوید انگار که خواب کافی نداشته اید .در طول روز هم احساس خستگی کنید و در تمرکز مشکل داشته باشید .این به دلیل بیدار شدن متناوب بدن شما در طول شب است هرچند ممکن است شما تمام این بیدار شدن ها را متوجه نشده باشید .
کمبود اکسیژن در دراز مدت می تواند نتایج منفی زیر را در بر داشته باشد :

 • فشار خون بالا 
 • بیماری های قلبی 
 • سکته 
 • پیش دیابت و دیابت 
 • افسردگی 

افراد زیادی از مبتلایان به این بیماری تشخیص داده نمی شوند و درمان نمی شوند . زیرا تشخیص آن توسط پزشک کمی سخت است .این بیماری باید در لابراتور مخصوص و یا تست خواب درمنزل تشخیص داده شود .این بیماری را می توان با تراپی فشار هوای مثبت و مداوم و روش های دیگر حتی جراحی درمان کرد .
نشانه مهم همراه با این بیماری خرخر کردن است .اما این به این معنی نیست که هرکسی که خرخر می کند آپنه دارد .اگر خرخر کردن همراه با صدای خفه شدن و یا نفس نفس زدن باشد احتمالا آپنه مطرح است .
خستگی در طول روز هم نشانه بارز دیگریست .
نشانه های دیگر از این قرارند :

 • خرخر کردن مدام و بلند 
 • خفه شدن و یا نفس نفس زدن هنگام خواب 
 • توقف در تنفس 
 • سردرد صبحگاهی 
 • خواب آلودگی زیاد در طول روز 
 • بیدار شدن با دهان و یا گلوی خشک 
 • بیخوابی به معنای سخت خواب رفتن 
 • احساس نیاز مداوم به دستشویی رفتن در طول شب 
 • مشکل در تمرکز 
 • مشکلات یادگیری و حافظه 
 • حساس شدن زیادی ، افسردگی 

ریسک فاکتورها ( عوامل خطرساز)

این تفکر که آپنه فقط افراد مسن را تحت تاثیر قرار می دهد بسیار اشتباه است .هرکسی در هر سنی می تواند این مشکل را داشته باشد .
وزن زیاد – یک فرد با شاخص توده بدنی بالای 25 چاق محسوب می شود وریسک آپنه با توجه به وزن زیادی بدن افزایش می باید .
سایز بزرگ گردن – سایز بالای گردن باعث داشتن بافت بزرگ تری می شود که می تواند راه تنفس را قطع کند .
سن بالا ( 40 برای مردان و 50 برای زنان )- آپنه خواب بیشتر در افراد مسن بخصوص افراد بالای 60 دیده می شود .
مرد بودن _ مرد بودن این ریسک را دوبرابر می کند .
سیگاری بودن 
فشار بالا – در این افراد معمولا فشار بالا دیده می شود .
سابقه خانوادگی – این امر رد بین اعضای خانواده دیده می شود که ممکن است دلایل ژنتیکی داشته باشد و یا به سبک زندگی مربوط باشد.
خودتان را تست کنید .
اگر به یک یا چند مورد از سوالات زیر پاسخ مثبت بدهید احتمالا شما خطر ابتلا به این بیماری را دارید.

 1. آیا این مشکلات را تجربه کرده اید ؟
  خواب رفتن غیر ارادی در طول روز 
  خواب آلودگی کلی در روز 
  خواب غیر مفید ( که شما را سرحال نمی کند )
  خستگی 
  بیخوابی 
 2. آیا هرگز با صدای خفگی و نفس نفس زدن از خواب بیدار شده اید ؟
 3. آیا همسر شما و یا اعضای خانواده متوجه صدای بلند خرخر کردن و یا قطع تنفس شما در خواب می شوند ؟
  سوالات دیگری که می توانید از خود بپرسید:
 4. آیاهرگز هنگام رانندگی خواب رفته اید ؟؟؟
 5. آیا گاهی صبح ها با سردرد از خواب بیدار می شوید ؟
 6. آیا سایز گردن شما زیاد است ؟
 7. آیا شاخص توده بدنی شما بیشتر از 25 است ؟
 8. آیا شما فشار خون بالا دارید ؟
 9. آیا در خانواده کسی را دارید که مشکل آپنه در خواب داشته باشد ؟

تشخیص قطعی بیماری آپنه با پزشک به روش های مختلف خواهد .او یا شما را در لابراتوار خواب تست خواهد کرد و یا به کمک مانیتورهایی تست ها را در منزل انجام خواهد داد .

درمان 
آپنه اختلالی بسیار جدیست که باید تحت درمان قرار گیرد .پزشک شما ممکن است از شما بخواهد که یکی از روش های درمان را انتخاب کنید و با توجه به نوع درمان او همکاری هایی با دیگر اعضای تیم درمان از جمله  دندانپزشک ، پرستار و دیگر افراد انجام می دهد .

CPAP

تراپی ممکن است توسط یک دستگاه ( CPAP) انجام شود .این دستگاه به شما کمک می کند که جریان هوا قطع نشود و شما در حالت خواب به راحتی تنفس کنید .این دستگاه همانند ماسک روی دهان شما قرار می گیرد .

درمان دهانی 

درمان برای افرادی که تحمل این دستگاه را ندارند و در ضمن آپنه آنها خفیف است ممکن است با قرار دادن وسیله ای در دهان( شبیه به ابزار ارتودنسی و یا گارد دهانی )انجام شود .این دستگاه داخل دهان قرار می گیرد و با پایین نگه داشتن زبان عبور هوا را آسان می کند .اغلب بیماران استفاده از این وسیله را به دستگاه ترجیح می دهند .
جراحی
جراحی نوع دیگری از درمان است که از افتادن بافت به پایین و خفه شدن جلوگیری می کند .ولی به اندازه موارد بالا کارساز نیست .
کنترل وزن 
در برخی موارد کنترل وزن می تواند به کاهش و یا حذف آپنه کمک کند . افراد چاق معمولا بافت پرچرب و بزرگ تری در ناحیه گلو دارند .البته کاهش وزن از بین رفتن آپنه را تضمین نمی کند ولی حتما تغییری در حال بیمار ایجاد خواهد کرد .
تراپی پوزیشن
این درمان نحوه و حالت خواب را تغییر می دهد تا فرد کمتر در معرض آپنه قرار گیرد .شاید لازم باشد فرد لباس خاصی بپوشد تا لباس به او کمک کند که فقط به پهلو بخوابد. 
تغییر سبک زندگی 
و البته تغییرات زیادی می توان در سبک زندگی داد که باعث کاهش آپنه شود .از جمله ترک سیگار ، ننوشیدن الکل .